×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  جمعه - ۴ بهمن - ۱۳۹۸  
true
true
حاج آقا منصوری در مورد اینکه آیا سر مبارك امام حسين(ع) همراه بدن ايشان به خاك سپرده شده بیاناتی را اعلام نمودند .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی برازجان سلام حاج آقا حجت الاسلام از استاد حوزه علمیه قم در ادامه مطالبش فرمود در اين که سر امام حسين عليه‌السلام کجا دفن شده است، منابع تاريخي شيعه و سني گزارش‌هاي گوناگوني آورده‌اند حقیر در برنامه پاسخ به شبهات ( ناگفته ها از حقایق عاشورا ) که در مدت ۶ سال طی ۱۵۴ برنامه از شبکه های رادیو معارف پخش می شد کربلا را تحقیقا فحص و آخرین نظر تاریخی بیان نمودم كربلا:
سر به بدن مقدس روز اربعین ملحق شده است.
اين قول مشترک ميان شيعه و سني است.
علماي شيعه، از جمله شيخ صدوق (متوفاي ۳۸۱ ق)، سيد مرتضي (متوفاي ۴۳۶ ق)، فتال نيشابوري (متوفاي ۵۰۸ ق)، ابن نما حلي، سيد ابن طاووس (متوفاي ۶۶۴ ق) شيخ بهايي و مجلسي اين قول را بيان کرده‌اند.
شيخ صدوق و پس از او، فتال نيشابوري در اين باره مي‌نويسند: علي بن حسين عليه السلام همراه زنان (از شام) خارج شد و سر حسين عليه‌السلام را به کربلا باز گرداند.
(شيخ صدوق، الامالي، مجلس سي‌ و يکم، ص ۲۳۲؛ فتال نيشابوري، روضة الواعظين، ص‌۱۹۲و مجلسي، بحارالانوار، ج ۴۵، ص ۱۴۰).
سيد مرتضي در اين باره مي‌گويد:
روايت کرده‌اند که سر امام حسين عليه‌السلام با جسد در کربلا دفن شد. (رسائل المرتضي، ج ۳، ص ۱۳۰).
ابن شهر آشوب بعد از نقل سخن فوق از سيد مرتضي، از قول شيخ طوسي نقل کرده است که به همين سبب (ملحق کردن سر امام به بدن و دفن آن) زيارت اربعين (از جانب امامان علهيم‌السلام) توصيه شده است. (مناقب آل ابي‌طالب، ج ۴، ص ۸۵ و مجلسي، بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۱۹۹: «قال الطوسي رحمة ‌الله: و منه زيارة الاربعين»)
ابن نماي حلي نيز نگاشته است:
آنچه از اقوال بر آن مي‌توان اعتماد کرد، آن است که بعد از آن که سر امام در شهرها گردانده شد، به بدن بازگردانده شد و با جسد دفن شد. (نجم الدين محمد بن جعفر بن نما حلي، مثيرالاحزان، ص ۸۵).
سيد ابن طاووس نوشته است: اما سر حسين عليه‌السلام، روايت شده که سر برگردانده شد و در کربلا با جسد شريفش دفن شد و عمل اصحاب بر اين معنا بوده است. (سيد ابن طاووس، اللهوف في قتلي الطفوف، ص ۱۱۴).
مجلسي، يکي از وجه‌هاي استحباب زيارت امام حسين عليه‌السلام را در روز اربعين، الحاق سرهاي مقدس را به اجساد توسط علي بن حسين عليهما‌السلام بيان کرده است. مجلس، (بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۳۳۴)، وي در جاي ديگر بعد از نقل اقوال ديگر در اين باره مي‌نويسد: مشهور بين علماي اماميه آن است که سر امام همراه بدن دفن شده است. (همان، ج ۴۵، ص ۱۴۵).
برخي انديشمندان اهل‌ تسنن نيز اين قول را بيان کرده‌اند:
ابوريحان بيروني (متوفاي ۴۴۰ ق) در اين باره مي‌نويسد:
و في العشرين ردّ راس الحسين عليه‌السلام الي مجثمه حتي دفن مع جثته…؛ در روز بيستم (صفر)، سر حسين عليه‌السلام به بدنش ملحق و با آن دفن گرديد.
(بيروني، الاثار الباقيه عن القرون الخاليه، ص ۳۳۱).
قرطبي (متوفاي ۶۷۱ ق) مي‌نويسد:
اماميه مي‌گويند که سر حسين عليه‌السلام پس از چهل روز به کربلا بازگردانده و به بدن ملحق شد و اين روز نزد آنان معروف است و زيارت در آن روز را زيارت اربعين مي‌نامند.
(محمد بن احمد قرطبي، التذکرة في امور الموتي و امور الاخره، ج ۲، ص ۶۶۸).
قزويني نيز نگاشته است:
روز اول ماه صفر، عيد بني‌اميه است، چون در آن روز، سر حسين عليه‌السلام را به دمشق وارد ساختند و در روز بيستم آن ماه، سر ايشان به بدن، باز گردانده شد. (زکريا محمد بن محمود قزويني، عجائب المخلوقات و الحيوانات و غرائب الموجودات، ص ۴۵).
مناوي (متوفاي ۱۰۳۱ ق) نوشته است:
اماميه مي‌گويند: پس از چهل روز از شهادت، سر به بدن بازگردانده شد و در کربلا دفن شد.
(عبدالرووف مناوي، فيض القدير، ج ۱، ص ۲۰۵).
اما اينكه آيا دقيقاً سر به بدن ملحق شد و يا در كنار ضريح و در نزديكى بدن دفن شد، عبارت روشنى در دست نيست و در اينجا نيز سيد بن طاووس چون و چرا را نهى كرده است.(اقبال الاعمال، ص ۵۸۸٫) 

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true